48076

Frederika Šopēna klaviermūzikas konkurss un festivāls
18.09.2014


Rudens polonēze Baldonē.

Šis raksts tapa vasaras pilnbriedā, kad par rudens tuvošanos klusi, tik saudzīgi, uz pianissimo, ieskandināja vien pīladžogu ķekaru akordi. Es vēlējos atgādināt F.Šopēna mūzikas mīļotājiem par atkalredzeešanos Baldonē, Baltijas virsmežziņa Mickeviča medību pilī.

2014.gada 20.novembrī, kad rudens savu partitūru būs izskandējis ar košajiem 1.septembra asteru un gladiolu pušķiem un atkalsatikšanās prieku skolu gaiteņos, ražas bagātību un zeltaino lapu tremolo, pienāks tas klusais, pārdomu, šopēniskās smeldzes laiks, rudens coda... Tas ir laiks, kad ieskanas īpašas dvēseles vibrācijas...

Tad arī Jāņa Dūmiņa Baldones Mūzikas skolas vadība un pedagogi jau trešo reiz aicinās Latvijas mūzikas skolu audzēkņus un pedagogus uz satikšanos slavenā poļu pianista un komponista F.Šopēna klaviermūzikas konkursā un festivālā, kas tiek rīkots sadarbībā ar Polijas Republikas vēstniecību Latvijā, Baldones novada domi un Latvijas Klavieru skolotāju asociāciju.

Mazai vēsturiskai atkāpei atgādinu, ka 2005.gadā Baldonē pulcējās gandrīz 50 jaunie pianisti un to pedagogi uz pirmo festivālu, bet mākslas skolu audzēkņi gleznoja Šopēna mūzikas iespaidā. 2010.gadā, spītējot krīze, F.Šopēna 200 gadu jubilejas ieskaņu koncertā Baldonē pulcējās spēcīgākie Rīgas un Pierīgas jaunie pianisti, kuru vārdi tagad jau skan no lielajām skatuvēm.

Un atkal šogad Šopēns Baldonē? Neskatoties uz Valsts Kultūrkapitāla fonda pieklājgo atteikumu kā neaktuālam projektam...

Mūsdienu informācijas tehnoloģiju, racionalitātes un pragmatisma laikā, kad saziņas valoda pārvēršas par minimālu simbolu un "ģīmīšu" - emociju atspoguļošanas līdzekļiem, patiesa, emocionāla, nesamākslotība, maiguma atklāsme caur pirkstgalu un dvēseļu pieskārieniem, ir neaktuāla...? Kādus mēs gribam redzēt mūsu bērnus, mazbērnus...? Robotus, kā multenēs...? Bezkaislīgus, vēsus pragmatiķus? No emocijām nav jākaunās, nav jābaidās. Bērnu sirdis ir atvērtas tīrām, patiesām emocijām, arī sāpīgām. Tas ir jāmāca, ar patiesu paraugu un patiesām vērtībām.

Tieši to pierāda jau daudzus gadus Ostržešovas mūzikas skolas Polijā organizētais F.Šopēna klaviermūzikas konkurss "Šopēns visjaunākajiem" (www.chopindlanajmlodszych.pl), kur bērni un jaunieši no Polijas, Eiropas, Krievijas, Āzijas u.c. valstīm sacenšās savā starpā, pierādot, ka Šopēna mūzikas izpildījums, jau no jaunākā dalībnieku vecuma, ir brīnišķīga toņa kultūras, cantilenas skanējuma, virtuozitātes, filigrānas faktūras un dinamikas nianšu prasmju skola. Šajā konkursā savā laikā ir uzvarējuši V.Šimkus (1996.g.), R.Vanks (2000.g.) u.c. Latviešu jaunie pianisti.

Sena draudzība vieno mūs ar Ostrzešovas mūzikas skolas direktoru un šī konkursa dvēseli Miroslavu Zajoncu, kas labvēlīgi atļāva sava konkursa dalības nosacījumus. Tāpēc, itkā pārnesot šo konkursa gaisotni no senās Antoņinas medību pils Polijā uz Balto pili Baldonē, jaunajiem censoņiem ir iespēja vinnēt Polijas Republikas Latvijas atvēlēto balvu - abu vecumu grupu 1.vietu ieguvējiem apmaksāt dalības maksu un daļējus ceļa izdevumus.

Arī ar vēstniecības atbalstu uz Baldones konkursu/festivālu kā žūrijas priekšsēdētājs ir uzaicināts ilggadējs Antoņinas konkursa žūrijas loceklis, Katovices Mūzikas Akadēmijas klavierspēles profesors Juzefs Stompels, kas sniegs arī nelielu koncertu dalībniekiem, vērtēs, vadīs meistarklases un sniegs savus padomus Šopēna mūzikas traktēšanas un izpildījuma jomā gan audzēkņiem, gan pedagogiem. Profesors Stompels studējis savā dzimtajā pilsētā Katovicē un Zalcburgā, piedalījies un ieguvis balvas V.A.Mocarta, G.Enesku, Starptautiskajā IV Šopēna konkursā. Uzstājies ar solo koncertiem Eiropā, Āzijā, Dienvidamerikā. Strādā par pedagogu jau no saviem studiju laikiem, kā viesprofesors sniedzis ieskatus interpretācijas jomā Polijā, Beļģijā, ASV, Argentīnā, Urugvajā, Japānā. Regulāri veic žūrijas locekļa pienākumus daudzos Polijas un starptautiskos konkursos. Daudzus gadus ir bijis Šopēna biedrības priekšsēdētājs Varšavā. Baldones konkursā prof. Stompelam piebiedrosies arī Latvijas pieredzējušākie klavierspēles pedagogi un izpildītāji no Latvijas Klavieru skolotāju asociācijas, kā arī asociācija apstiprinās meistarklašu un pieredzes apmaiņu rezultātus ar tālākizglītības sertifikātu jauno pianistu pedagogiem.

Apzinoties, ka sagtavot konkursa programmu ir darbietilpīgs un ne vienkāršs darbs, mēs piedāvājam nedaudz vieglāku ceļu, lai audzēkņi varētu izpausties romantiskās klavierspēles jomā. Gaidām visus Šopēna mūzikas mīļotājus, kas sagatavo festivāla programmai divus dažāda rakstura skaņdarbus, tādejādi gūstot muzicēšanas prieku un iedvesmu nākamajiem izaicinājumiem.

Lai gan novembris un decembris Latvijas skolu pianistiem solas būt patiesi karsts laiks, tomēr ceram un gaidām mūsu ilggadīgos un arī jaunos draugus, lai visi kopā varētu gūt muzicēšanas prieku, iedvesmu un radošu apmaiņu, kā arī vērtīgus padomus no viesprofesora, gan mūsu pieredzējušiem kolēģiem.

Uz satikšanos Baldonē!

Pasākuma koordinātore J.Visocka

Konkursa nolikums skatīt šeit ...       Pieteikums  skatīt šeit ...

Papildus informācija pa tālruni +371 2617 3998
      Atpakaļ
Kalendārs
<< Maijs 2024 >>
POTCPSSv
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031Piesakies JAUNUMIEM
savā e-pastā!


 

 

 Daugavas iela 23, Baldone, LV-2125, Latvija

© Baldones sākumskola, Jāņa Dūmiņa Baldones Mūzikas skola 2024 Visas tiesības aizsargātas

Izstrādāja 121 Online LTD